Hellig sky 7. august
- Mecky Wohlenberg
- 7. aug.
- 2 min lesing
Hellig sky 7. august: Gwladys Claudia var en keltisk prinsesse i det første århundre. Hun ble en av de første kjente kristne i Roma.
Paulus nevner i 2. Tim 4,21 flere romerske kristne med navn, blant dem Klaudia og Linus og Pudens. Senere legender forteller at Claudia var barnebarnet til den britiske kong Bran. Han var den første kjente kristen på de britiske øyer. Bran og sønnen Caradoc ble tatt til fange av romerne og ført til Roma, sammen med barna til Caractacus, Gwladys og Linus. Der ble de benådet av keiser Claudius. Bran og Caractacus fikk reise tilbake til Britannia som romerske marionettkonger. De var blant de første kjente misjonærer på de britiske øyer. Gwladys og Linus ble holdt som VIP-fanger og gisler tilbake i Roma. Gwladys tok navnet Claudia etter keiseren som benådet familien. Hun møtte kristne i Roma og ble selv en kristen. Hun ble adoptert av familien Rufini. En annen tradisjon forteller at Claudia var datter til den britiske kong Cogidubnus.
Claudia er kanskje identisk med Claudia Rufina som giftet seg med den romerske senatoren Pudens. Han var også en kristen. Peter og Paulus skal ha bodd i deres hus og ha døpt deres barn. Claudia var mor eller søster til den andre biskopen i Roma, Linus. Hun fikk også døtrene Praxedis og Pudentiana. Huset til Claudia og Pudens var et samlingsted for de første kristne i Roma. Over deres hus og graver ble kirken Santa Pudenziana reist.
Legendene om Claudia nevner kristne mennesker i det første århundre i Britannia - bare en båtreise fra Norge. På bildet fra commons.wikimedia.org er apsisen bak alteret i kirken Santa Pudenziana. Mosaikk-bildet fra ca år 415 viser Kristus sammen med apostlene (foto Welleschik CC-BY-SA 3.0; kilder: catholic.org; S. Henderson i aleteia.org; A. Mooney i celticsaints.org; P.E. Odden i katolsk.no; wikipedia).





Kommentarer