top of page

Hellig sky 4.februar

Mecky Wohlenberg

Hellig sky 4. februar: Loman var en keltisk eneboer på 500-tallet på en liten øy i en innsjø nordvest i Irland. Det finnes mange hellige holmer og øyer i og rundt Irland. Der fant Irlands mange tusen helgener sine ensomme steder i ødemarken.

Loman (eller Lomman) skal ha vært et søskenbarn til Brigid av Kildare. Han ble eneboer på en av de 23 holmer i innsjøen Lough Gill nær Sligo. Han grunnla et kloster på innsjøens største øy Inis Mór («den store øya»), dagens Church Island. I 1888 skrev den irske poeten William Butler Yeats sitt kjente dikt «The Lake Isle of Innisfree». Der drømmer Yeats ca 1350 år etter Loman om en liten hytte på en liten holme i Lough Gills.

Noen kilder hevder at klosteret på Church Island var blitt grunnlagt av en annen Loman (av Trim) ca 100 år før vår Loman (av Lough Gill). Vår Loman var i hvert fall munk og abbed i klosteret i Lough Gill på 500-tallet. For han blir nevnt som utsending på et kirkemøte i Drunceald ca år 580 eller 590. Han døde trolig mot slutten av 500-tallet.

Bildet fra commons.wikimedia.org viser en kirkeruin fra middelalderen på Church Island i Lough Gill (foto Magnumlady CC-BY-SA 4.0; kilder: M. Ainley og Canon O’Hanlon i omniumsanctorumhiberniae.com; W.J. Fennell i jstor.org; irishheritagenews.ie; P.E. Odden i katolsk.no; wikipedia).



0 visninger

Comments


BLI VENN AV ANAMCARA?

Som venn av Anamcara får du nyheter og inspirasjon på e-post fra fellesskapet.

Velkommen!

KONTAKT

torbjorn.kloster@gmail.com
 

Leder: 

Kristin Wohlenberg, tlf. 906 58 617

 

Styre:

Nils Holbek Feed, tlf. 975 06 692

Håkon Borgenvik,  tlf. 901 78 999

Torbjørn Kloster, tlf. 402 37 089 

Kari Skarvang, tlf. 416 33 056

bottom of page