Hellig sky 28.mai
- Mecky Wohlenberg
- 28. mai
- 1 min lesing
Hellig sky 28. mai: Caraunus var en tidlig kristen misjonær i det romerske Gallia.
Legenden forteller at Caraunus (også Chéron eller Céran) var en rik ung mann i det første århundre i Roma. Ved en gudfeldighet leste han i Paulus brev til korinterne at denne verdens rikdom er dårskap for Gud. Da ga han bort sin rikdom og ga avkall på sin karriere og han ba om å bli døpt. Apostelen Peter skal ha sendt ham som kristen budbærer til det romerske Gallia. En annen variant av legenden hevder at Caraunus levde på 400-tallet i det galliske Frankrike.
På vei til Paris ble Caraunus og hans tre disipler overfalt av landeveisrøvere. Caraunus ba sine elever om å flykte og å gjemme seg. Selv prøvde han å snakke med bandittene og å fortelle dem om Kristi kjærlighet. Da røverne ikke fant noe gull, skar de hodet av Caraunus. Dette skjedde i nærheten av byen Chartres. Disiplene gravla sin mester på en høyde som fikk navnet «Montagne-Sainte» («det hellige fjellet»). Det ble reist en kirke og senere et kloster på morderstaden, klosteret Saint-Chéron. På 500-tallet ble relikviene overført til en ny kirke i Chartres. Caraunus blir æret som en martyr for nestekjærligheten.
Bildet fra commons.wikimedia.org viser et glassmaleri i katedralen i Chartres med bilder fra helgenlegenden om Caraunus (foto Fab5669 CC-BY-SA 4.0; kilder: P.E. Odden i katolsk.no; saintforaminute.com; J. Schäfer i heiligenlexikon.de; wikipedia).





Kommentarer