Hellig sky 10. desember
- Mecky Wohlenberg
- for 3 døgn siden
- 2 min lesing
Hellig sky 10. desember: Darenia var en hellig dronning i tidlig kristen tid i Irland. Hun fikk ingen minnedag selv. Men hun lot andre skinne.
Dareina ble født på 400-tallet nord i Irland. Hun var av kongelig ætt, og hun kom fra en hellig søskenflokk. Foreldrene hadde bestemt at den vakre eldste datteren Fanchea skulle gifte seg med kongen i Cashel sør i Irland. Men Fanchea nektet. Hun ville leve som Kristi brud. Da ble Darenia sendt til å gifte seg med kong Aengus (Oengus). Han var den første kristne konge i Irland. Aengus var blitt døpt av Patrick ca år 453. Darenia hjalp sin søster Fanchea med å grunnlegge et kvinnekloster i Rossory i dagens Enniskillen nordvest i Irland. Der omvendte Fanchea sin bror Endan til å forlate krigerprinsens vei for å bli en tjener for Fredsfyrsten. Igjen var det Darenia som ordnet det slik at Enda fikk land på Aran-øyene av sin svoger kong Aengus. Der bygde Enda sin eneboercelle og sitt kloster. Han ble berømt som en av grunnleggerne for den irske klostertradisjon. Darenia i Cashel fikk trolig ikke barn selv. Men hun ble fostermor til en nevø med navnet Colman. Han fikk tilnavnet «sønn til Darenia». Også han ble en helgen. Vi vet ikke når Darenia døde. Ektemannen kong Aengus falt i et slag ca år 490. Da ble også hans kone drept, men det var ikke Darenia. Kanskje kongen hadde flere koner.
For 100 år siden lagde kunstneren Harry Clarke glassmalerier av Dareinas søsken Fachea og Enda i Josef-kirken i Carickmacross. Bildet er et utsnitt av det nydelige Fachea-vinduet fra 1925. Det understreker for meg at Darenia den stillferdige og usynlige fikk andre til å skinne (foto NateBergin CC-BY-SA 4.0; kilder: M. Ainley og L. Grey i omniumsanctorumhiberniae.com; A. Dunbar i «A Dicitionary of Saintly Women» (1904); loughernepilgrimway.com; P.E. Odden i katolsk.no; J. Schäfer i heiligenlexikon.de; Wikipedia).





Kommentarer