top of page

Hellig sky 26. juli

  • Mecky Wohlenberg
  • 26. juli
  • 1 min lesing

Hellig sky med minne- og merkedager: 26. juli er minnedagen for Anna og Joakim, foreldrene til jomfru Maria. Anna har også minnedagen 9. desember, dagen etter "Maria ventedør" (Maria unnfangelsesdag) på primstaven.

Anna og Joakim er ikke nevnt i Det nye testamentet. Det står om dem i det apokryfe «Jakobs barneevangelium». Det er trolig skrevet mellom år 150 og 200. Legenden om Anna og Joakim er tydelig inspirert av fortellingen om Hanna og Samuel i Det gamle testamentet. Anna og Joakim fikk datteren Maria etter mange barnløse år som ektefolk. Romersk katolsk kirkelære hevder at Maria ble unnfanget uten arvesynd.

Anna ble blant annet vernehelgen for gruvearbeidere. Martin Luther kom fra en gruveby. Som munk var han veldig opptatt av Anna. Senere tok han sterk avstand fra Anna-kulten. Anna og Joakim ble i kirkehistorien ofte brukt som forbilder for et gudfryktig ekteskap. De minner oss om å be for våre barnebarn. Marias mor Anna er også kjent som «Anna selvtredje». Med dette menes hennes framstilling i kirkekunsten. Der er Anna ofte avbildet sammen med Maria og Jesusbarnet.

Bildet fra commons.wikimedia.org viser «Anna selvtredje» på sidealteret i Sankt Olofs kyrka i Sankt Olof i Österlen sørøst i Skåne. Kirken er fra tidlig dansk middelalder og hadde som pilegrimskirke flere helgenaltere (foto David Castor Public Domain; kilder: J. Januschek i glaubenszeugen.de; P.E. Odden i katolsk.no; saintforaminute.com; J. Schäfer i heiligenlexikon.de; B. Sivertsen i «Mari Vassause og Den Hellige Margareta» (1998); snl.no; svenskakyrkan.se; wikipedia).


ree

Kommentarer


BLI VENN AV ANAMCARA?

Som venn av Anamcara får du nyheter og inspirasjon på e-post fra fellesskapet.

Velkommen!

KONTAKT

torbjorn.kloster@gmail.com
 

Leder: 

Kristin Wohlenberg, tlf. 906 58 617

 

Styre:

Nils Holbek Feed, tlf. 975 06 692

Håkon Borgenvik,  tlf. 901 78 999

Torbjørn Kloster, tlf. 402 37 089 

Kari Skarvang, tlf. 416 33 056

bottom of page